Įstaigoje paslaugas jau teikia gyvensenos medicinos specialistė

Gyvensenos medicina – raktas į sveikesnį rytojų

 

Šių dienų kontekste vis dažniau galima išgirsti žodžius: „gyvensena“, „gyvensenos medicina“, „gyvensenos medicinos specialistas“. Nors šiai dienai šių specialistų gretos palaipsniui pildosi Lietuvos sveikatos įstaigose, tačiau daugelis gyventojų vis dar nėra susipažinę su šio specialisto atliekamomis funkcijomis ir nežino kokiomis aplinkybėmis galima kreiptis konsultuotis.

Kas yra gyvensenos medicina? Gyvensenos medicina – tai mokslo įrodymais pagrįsta terapinė praktika, siekianti padėti asmenims ir jų artimiesiems sumažinti ir panaikinti lėtinių ligų atsiradimą, jų gydymą ir palaikyti sveikatą stiprinantį ir gyvenimo kokybę gerinantį elgesį. Tai gyvenimo būdo keitimo intervencijos, apimančios visavertę mitybą, mitybos įpročius, reguliarų fizinį aktyvumą, miego higieną, streso valdymą, rizikingų medžiagų vartojimo mažinimą bei teigiamą socialinį ryšį. Tai nemedikamentinės priemonės, kurios nukreiptos į ligos priežastis, o ne į jos simptomus. Gyvensenos medicinos pagrindinis tikslas yra ligų prevencija, patologinio proceso stabdymas ir ligos kreipimas savaiminio sveikimo link.

Kas yra gyvensenos medicinos specialistas? Pagrindinė gyvensenos medicinos specialisto veiklos esmė yra visapusiškas asmens gyvensenos ir lėtinių ligų rizikos veiksnių įvertinimas, individualių gyvensenos korekcijos ir/ar sveikatos stiprinimo, ir ligų prevencijos planų sudarymas, paciento motyvavimas ir įgalinimas pokyčiams bei paciento palaikymas jo gyvensenos pokyčių laikotarpiu. Taikant gyvensenos medicinos priemones, pacientas tampa aktyviu gydymo proceso dalyviu ir pacientui tenka keisti įprastinį, lėtinę ligą sukėlusį elgesį ir priežastis. Tokios konsultacijos su kiekvienu pacientu yra vykdomos individualiai.

Gyvensenos medicina yra pakankamai nauja klinikinė praktika ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Šios praktikos pagalba šiai dienai prisidedama prie lėtinių neinfekcinių ligų sumažinimo ar visiško pašalinimo, sveikatos stiprinimo bei gyvenimo kokybės gerinimo.

Kalbant apie lėtines neinfekcines ligas (LNL) bei jų valdymą, kontrolę, pastebima, jog ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje šių ligų sergamumas bei mirtingumas yra didžiausias, lyginant su kitomis ligomis. Gyvenimo būdo korekcija yra rekomenduojama kaip pirminė su gyvenimo būdu susijusių ligų prevencijos ir valdymo priemonė. Daugiau nei 80 proc. lėtinių ligų galima išvengti puoselėjant sveikatai palankią gyvenseną.

Konsultuotis su gyvensenos medicinos specialistu rekomenduojama turint tokių diagnozių kaip: hiperglikemija (pakilęs gliukozės kiekis kraujyje), II tipo cukrinis diabetas, padidėjęs kraujospūdis, cholesterolis, sergamumas viena ar keliomis lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis (pvz.: širdies ir kraujagyslių ligos), podagra, viršsvoris, nutukimas, ar kita.

 

VšĮ Tauragės rajono PSPC nuo 2024 m. gegužės mėn. pradėjo dirbti gyvensenos medicinos specialistė Simona Lešinskienė.

 

Gyvensenos medicinos specialistė dirba 202A kabinete pirmadieniais ir trečiadieniais nuo 800  iki 1500 val.

Registracija galima: internetu, registratūroje ir tiesiogiai skambinant specialistei tel. Nr. 8 446 90012. Siuntimo iš šeimos gydytojo registruojantis pas specialistę nereikia. Paslaugos teikiamos nemokamai prie VšĮ Tauragės rajono PSPC prisirašiusiems pacientams.

 ‹ Atgal